Property Forum - impreza branży nieruchomości komercyjnych Property Forum

Wstępny zakres tematyczny

Przedstawiamy wstępny zakres tematyczny Property Forum 2022. Zachęcamy do zapoznania się. Jesteśmy otwarci na Państwa głosy i uwagi.

THE CHANGE. Wyzwania rynku nieruchomości komercyjnych

Zmienił się świat. Zmienili się ludzie. Zmienić się muszą także nieruchomości. W jaki sposób przygotować nieruchomościowy biznes na nową przyszłość i wyzwania geopolityczne, gospodarcze, społeczne, środowiskowe i technologiczne. Mapa ryzyka – co budzi największe obawy sektora. Strategie na trudne czasy. Nowe szanse. O to wszystko pytamy największych inwestorów, deweloperów i ekspertów.

  • Bezpieczeństwo inwestycyjne. Tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna w Ukrainie wpływa na decyzje inwestycyjne nieruchomościowych graczy – globalnych korporacji, firm produkcyjnych czy funduszy inwestycyjnych. Niepewność wśród inwestorów, przyjmujących strategię wait-and-see, jest jednym z najbardziej odczuwalnych dla rynku nieruchomości skutków rosyjskiej agresji. Jak w oczach inwestorów zmieniła się atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju – czy zainwestowany kapitał jest bezpieczny? Koniec wojny, stabilne prawo, przewidywalne podatki, zachęty inwestycyjne – czego trzeba, by Polska wciąż była magnesem dla nowych inwestycji?
  • Dług coraz droższy. Finansowanie nieruchomości. Banki zachowują ostrożność przy finansowaniu nieruchomości komercyjnych. O kredyt na biurowiec trzeba się dziś bardziej postarać. Hotele i centra handlowe są bez szans? Magazyny nadal perłą w koronie, ale są wymagania. Jak zmienia się polityka instytucji finansujących nieruchomości? Czy wysoki koszt pieniądza spowoduje, że będzie mniej nowych inwestycji?
  • Nieruchomości (nie) dają zarobić. Rentowność nieruchomościowego biznesu. Dwucyfrowa inflacja, podwyżki stóp procentowych, wzrost kosztów materiałów budowlanych i robocizny, rosnące ceny energii… Jak ostatnie wydarzenia zmieniły rentowność inwestycji w nieruchomości? Silne magazyny; poturbowane hotele i centra handlowe; biurowce, które czekają na koniec pracy zdalnej oraz mieszkania, które gonią rekord za rekordem – które sektory są dziś w najlepszej sytuacji? Co przyciąga uwagę inwestorów?

THE CHANGE – FINANCE & LAW

Prawo w nieruchomościach. Nowe prawo, podatki, Polski Ład... Jak wpłyną na rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych?

Ostatnie dwa lata to okres licznych zmian w otoczeniu prawno-podatkowym w Polsce, które dotknęły również rynek nieruchomości. Szereg przekształceń podatkowych wprowadzonych na mocy Polskiego Ładu i wdrożenia międzynarodowych regulacji mają kluczowy wpływ na obowiązki nieruchomościowych graczy oraz realizowane przez nie zwroty z inwestycji. Wpływają też na decyzje inwestorów. Nieruchomości potrzebują pozytywnych impulsów – takim może być ustawa o REIT-ach i co jeszcze? Co szykuje rząd? Jakich zmian oczekuje branża? 

THE CHANGE – MARKET

Tereny inwestycyjne. Bitwa o bank ziemi. Deweloperzy odczuwają deficyt gruntów

Popyt na grunty inwestycyjne w Polsce przewyższa podaż, a tempo wzrostu cen ziemi jest zawrotne. Najwięcej kupuje mieszkaniówka. Jeśli pojawi się grunt pod osiedle w dużym mieście, to znika natychmiast. Dużo ziemi potrzebuje też logistyka. Deweloperzy kupują już działki nie tylko przy autostradach, ale coraz częściej w granicach miast. Pandemia wyhamowała popyt biur, hoteli i centrów handlowych, ale są wyjątki. Jak wygląda sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce? Jak uwolnić potencjał banku ziemi? Ceny, podaż, popyt, regulacje. Najpierw rozbiórka, potem nowe funkcje – redevelopment zyskuje na znaczeniu. Na bazie dawnych hipermarketów, hoteli czy biurowców powstaje coraz więcej nowych projektów. Czy takich transformacji będzie coraz więcej? Czy to dobry sposób na pozyskanie terenów pod nowe inwestycje?

THE CHANGE – MARKET

PRS. Młody rynek dużych szans i jeszcze większych pułapek. Jak uniknąć błędów Berlina?

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero raczkuje, ale wszystko wskazuje na to, że szybko będzie stawiać coraz śmielsze kroki. Wzrost gospodarczy, urbanizacja oraz zmiany pokoleniowe to długofalowa siła napędowa popytu. Wojna w Ukrainie i gwałtowny wzrost rentowności wynajmu połączony z dwucyfrową inflacją powoduje, że inwestorzy w mieszkaniach widzą bezpieczną przystań dla kapitału. Czy szybki napływ kapitału do sektora PRS nie spowoduje gwałtownego wzrostu cen mieszkań, wyższych czynszów i mniejszej podaży? Jakich regulacji potrzebuje rynek?

THE CHANGE – MARKET

Mixed-use. Wiele funkcji, jeden adres. Mixed-use nabiera rozpędu

Sukces budynku nie jest mierzony tylko czynszem z najmu, ale też życiem, które się w nim toczy. Dzięki projektom mixed-use miasta zyskują świadomie zaprojektowane kwartały i infrastrukturę społeczną, a inwestorzy odnoszą komercyjny sukces. Najwięksi gracze na rynku są zgodni: wielofunkcyjność jest absolutną przyszłością. Gdzie potrzeba inwestycji mixed-use – potencjał polskich miast. Jakie nowe projekty szykują deweloperzy?

THE CHANGE – MARKET

Handel. Parki handlowe rządzą

Coraz więcej inwestorów przesuwa aktywność deweloperską z typowych wielkomiejskich galerii do parków handlowych w miastach od kilkunastu tys. mieszkańców, a dynamika rozwoju sektora zwiększa się z roku na rok nie tylko w Polsce, ale i całym regionie CEE. Rośnie też grono najemców, którzy lokują sklepy w takich kompleksach. Czy tempo rozwoju rynku uda się utrzymać mimo rosnących kosztów budowy? Gdzie budować parki handlowe – nie każda lokalizacja gwarantuje dopływ klientów. Potencjał polskiego rynku.

THE CHANGE – MARKET

Centra handlowe na zakręcie. Kiedy odrobią straty po lockdownach? 

Pandemia Covid-19 scyfryzowała konsumenta, a galerie handlowe zrozumiały, że nasycony rynek znalazł się na zakręcie. Dziś klienta trzeba kusić i o niego walczyć. Niektóre centra zmierzają więc w kierunku modelu miasteczka rozrywkowego – wciąż jednak brakuje w nich atrakcji dla najmłodszych i otwarcia się na inne formaty niż kino. Dużą bolączką centrów handlowych jest też podobna oferta. Jak zmieniają się centra handlowe?

THE CHANGE – INVEST

Inwestycje. Nowe otwarcie: onshoring

Ze względu na ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą, na znaczeniu zyskuje onshoring – biznes coraz częściej chce mieć wszystkie funkcje w tym samym miejscu i strefie czasowej. Sprzyja temu m.in. home office. Czy centra usług wspólnych zaczną się otwierać dużo bliżej centrali biznesu? Czy to zagrożenie dla rynku nieruchomości w Polsce?

THE CHANGE – INVEST

Inwestycje. Nearshoring wrzuci szósty bieg w magazynach

Pandemia zburzyła obraz perfekcyjnego świata, w którym wszystko można mieć z dnia na dzień. Uzmysłowiła wielu inwestorom, jak niebezpiecznie wydłużyli łańcuchy dostaw. Swoje dodała wojna w Ukrainie. Dlatego coraz częściej mówi się o przenoszeniu procesów biznesowych do rejonów mniej odległych kulturowo i geograficznie. Jaką rolę w procesie nearshoringu odegra Polska? 

THE CHANGE – MARKET

Koniec boomu, początek stagnacji, czas zrównoważonego rozwoju

Pandemia narysowała czarny scenariusz dalszego rozwoju rynku biurowego. Widmo opustoszałych biurowców i powszechnej pracy z domu spędzało sen z powiek deweloperom, inwestorom i pracodawcom. Popyt na biura jednak rośnie. Firmy wciąż szukają dodatkowej powierzchni biurowej. Polskę na cel wzięły też korporacje, które chcą porzucić rynek rosyjski i ukraiński. Na popularności zyskują elastyczne rozwiązania. Jaka przyszłość czeka biura w Polsce?

THE CHANGE – HR

Biura. Community building na nowo

Pandemia pokazała, że integrowanie pracowników oraz budowanie kultury organizacyjnej może być najważniejszym zadaniem biur. Jak usprawnić proces community building, którym łatwiej zarządzać w dobrze zaprojektowanych przestrzeniach? Jak je organizować? Z jakimi nowymi wyzwaniami muszą radzić sobie działy HR?

THE CHANGE – MARKET

Hotele czekają na mocne odbicie w turystyce

Kiedy sektor hoteli zaczął skutecznie leczyć popandemiczne rany, nadszedł nowy kryzys, który znów osłabił branżę i odebrał jej turystów zaniepokojonych wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Bez powrotu turystów i wydarzeń MICE hotele nie wrócą na przedcovidowe tory, a inwestorzy nie wrócą do planów inwestycyjnych na tak szeroką skalę jak przed pandemią. Czy odbicie branży hotelowej w 2023 roku jest nadal możliwe? Jak migracja uchodźców wpływa na wyniki hoteli? Czy to znów czas condohoteli?

THE CHANGE – INNOVATION

Cykl prezentacji. Top 10 nowych projektów komercyjnych ostatniego roku

THE CHANGE – INNOVATION

Propertydesign.pl zaprasza: Design w biurach

THE CHANGE – INNOVATION

Proptech Festival 2022

Technologiczny wyścig trwa. Nieruchomości zbroją się w technologie, które ułatwiają pracę, dają bezpieczeństwo, a także są skuteczną drogą do dekarbonizacji. Zapraszamy na kolejną edycję konkursu i związane z nim dyskusje o technologiach na rynku nieruchomości. 

THE CHANGE – ESG

ESG na rynku nieruchomości w Polsce. Raport CSR i ESG na rynku nieruchomości w Polsce

Jak deweloperzy, inwestorzy i doradcy na rynku nieruchomości dążą do minimalizacji wpływu nieruchomości na środowisko? W jaki sposób realizowane przez nich inwestycje i działania zmieniają miasta, wpływają na zrównoważony rozwój ośrodków i dbają o lokalną społeczność? Odpowiedzialność gospodarcza, w miejscu pracy, społeczna i wobec środowiska naturalnego. CSR a wojna w Ukrainie – najlepsze praktyki. Cykl wywiadów: „ESG i CSR w praktyce. Te case’y warto znać” oraz najnowsze dane o rynku.

THE CHANGE – MARKET

Wyzwania Facility Managera

Ostatnie lata były dla rynku nieruchomości komercyjnych trudne. Pandemia wymusiła na wielu firmach zmiany modeli funkcjonowania i wywróciła do góry nogami wypracowane przez wiele lat sposoby zarządzania budynkami. Inflacja i rosnące ceny energii jeszcze bardziej wymusiły potrzebę optymalizacji kosztów. Rynek FM coraz mocnej stawia na zintegrowaną i kompleksową obsługę nieruchomości. Różne budynki, odmienne wyzwania. Jak ewoluuje rola firm z branży facility managementu?

THE CHANGE – HR

Rynek pracy. Lifelong employment odeszło w zapomnienie. Liczy się elastyczność

Coraz niższa stopa bezrobocia, rosnąca inflacja, Polski Ład i zmiany sposobu rozliczania, a także powszechna praca zdalna i elastyczność pracy, która stała się priorytetem dla pokolenia Millenialsów i Z – to wszystko wywróciło zasady panujące na rynku pracy do góry nogami. Czy fala uchodźców uratuje firmy przed kryzysem rekrutacyjnym? TOP 5 trendów, które będą rządzić rynkiem pracy.

Property Forum - impreza branży nieruchomości komercyjnych

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Property Forum.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie