Property Forum - impreza branży nieruchomości komercyjnych Property Forum

Prelegenci

B C D F G H J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Katarzyna Zawodna Bijoch

Katarzyna Zawodna Bijoch

prezes & CEO, spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej

Katarzyna Zawodna-Bijoch pełni funkcję prezesa biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Jest odpowiedzial­na za strategię oraz działania spółki w zakresie zrównoważonych i innowacyjnych inwestycji biurowych w dziesięciu miastach w Europie Środkowo-Wschodniej: Warszawie, Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Obecnie zarządza portfelem ok. 460 tys. mkw. powierz­chni biurowych.

Pod jej kierownictwem spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej intensywnie się rozwija, zajmując pozycję lidera wśród regionalnych deweloperów. Od 2016 roku Skanska wynajęła ponad 740 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i sprzedała 28 budynków za kwotę ponad 1,8 mld euro.

Od chwili powołania Katarzyny Zawodnej-Bijoch na jej obecne stanowisko, spółka stawia na innowacyjne podejście (np. przejęcie w 2018 r. firmy z sektora elastycznych powierzchni biurowych – Business Link), jak również zrównoważony rozwój. Katarzyna jest ambasadorką zeroemisyjności, która jest ambicją firmy, w tym Grupy Skanska na świecie. Celem nadrzędnym jest tworzenie budynków ponadczasowych – w odpowiedzi na wyzwania dzisiejszego świata, zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i ludzi – pod kątem bezpieczeństwa i szeroko pojętego well-beingu. Katarzyna Zawodna-Bijoch, jako jedna z pierwszych ekspertek, 10 lat temu wprowadziła system certyfikacji LEED w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, certyfikując budynki Skanska. Z jej inicjatywy, Skanska nawiązała współpracę z Saule Techonolgies w celu wdrożenia technologii perowskitów ograniczających ślad węglowy budynków biurowych. Jako dyrektor generalna była również odpowiedzialna za decyzję o realizacji projektów zgodnie ze standardem WELL Building Standard™, w tym od 2020 r. z WELL Health-Safety Rating. W tym samym roku Skanska przedstawiła również szybką i kompleksową odpowiedź na pandemię koronawirusa – „Care for Life Office Concept”, która umożliwia dostosowanie biur Skanska do procedur bezpieczeństwa i higieny, m.in. w oparciu o rozwiązania bezdotykowe dzięki aplikacji Connected by Skanska. 

Katarzyna aktywnie działa także na rzecz poprawy standardów etycznych w regionie. Jest członkinią rad programowych ONZ Global Compact oraz Kongresu Obywatels­kiego – międzyśrodowiskowego projektu obywatelskiego promującego zrównoważony rozwój w Polsce. Ponadto posiada tytuł LEED Accredited Professional. Została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami w dziedzinie budownictwa, m.in. Personality of the Year (nagroda Eurobuild) i Top Woman in Real Estate (Gazeta Finansowa). W uznaniu jej osiągnięć zawodowych i w dziedzinie przywództwa przyznano jej również członkostwo programu RICS.

Obszary specjalizacji:

 • Rynek nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej
 • Europa Środkowa i Wschodnia – makroekonomia i rynki CEE 
 • Well-being 
 • Etyka i odpowiedzialność korporacyjna w biznesie

 

Bierze udział w sesjach:

 • THE CHANGE – INVESTMENTS

  Sesja inauguracyjna. Wyzwania rynku nieruchomości komercyjnych. Bezpieczeństwo inwestycyjne, finansowanie i rentowność nieruchomościowego biznesu

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Sesja inauguracyjna. Wyzwania rynku nieruchomości komercyjnych. Bezpieczeństwo inwestycyjne, finansowanie i rentowność nieruchomościowego biznesu

  Sesja inauguracyjna: Wyzwania rynku nieruchomości komercyjnych. Bezpieczeństwo inwestycyjne, finansowanie i rentowność nieruchomościowego biznesu

  Zmienił się świat. Zmienili się ludzie. Zmienić się muszą także nieruchomości. W jaki sposób przygotować nieruchomościowy biznes na nową przyszłość i wyzwania geopolityczne, gospodarcze, społeczne, środowiskowe i technologiczne. Mapa ryzyka – co budzi największe obawy sektora. Strategie na trudne czasy. Nowe szanse. O to wszystko pytamy największych inwestorów, deweloperów i ekspertów.

  Bezpieczeństwo inwestycyjne:

  • Tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna w Ukrainie wpływa na decyzje inwestycyjne nieruchomościowych graczy - globalnych korporacji, firm produkcyjnych czy funduszy inwestycyjnych. Niepewność wśród inwestorów, przyjmujących strategię wait-and-see, jest jednym z najbardziej odczuwalnych dla rynku nieruchomości skutków rosyjskiej agresji. Jak w oczach inwestorów zmieniła się atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju - czy zainwestowany kapitał jest bezpieczny? Koniec wojny, stabilne prawo, przewidywalne podatki, zachęty inwestycyjne - czego trzeba, by Polska wciąż była magnesem dla nowych inwestycji?

   

  Dług coraz droższy. Finansowanie nieruchomości:

  • Banki zachowują ostrożność przy finansowaniu nieruchomości komercyjnych. O kredyt na biurowiec trzeba się dziś bardziej postarać. Hotele i centra handlowe są bez szans? Magazyny nadal perłą w koronie, ale są wymagania. Jak zmienia się polityka instytucji finansujących nieruchomości? Czy wysoki koszt pieniądza spowoduje, że będzie mniej nowych inwestycji?

   

  Nieruchomości (nie) dają zarobić. Rentowność nieruchomościowego biznesu:

  • Dwucyfrowa inflacja, podwyżki stóp procentowych, wzrost kosztów materiałów budowlanych i robocizny, rosnące ceny energii… Jak ostatnie wydarzenia zmieniły rentowność inwestycji w nieruchomości? Silne magazyny; poturbowane hotele i centra handlowe; biurowce, które czekają na koniec pracy zdalnej oraz mieszkania, które gonią rekord za rekordem – które sektory są dziś w najlepszej sytuacji? Co przyciąga uwagę inwestorów?

  Sesja inauguracyjna. Wyzwania rynku nieruchomości komercyjnych. Bezpieczeństwo inwestycyjne, finansowanie i rentowność nieruchomościowego biznesu

  • Tomasz Buras - dyrektor zarządzający, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego, Savills Polska
  • Małgorzata Burzec-Lewandowska - redaktor naczelna, PropertyDesign.pl, zastępca redaktora naczelnego, PropertyNews.pl
  • Robert Dobrzycki - dyrektor generalny, współwłaściciel, Panattoni Europe and India
  • Piotr Fijołek - Co-Managing Partner, Griffin Capital Partners
  • Zbigniew Jagiełło - prezes zarządu PKO Banku Polskiego SA w latach 2009-2021, członek rady nadzor-czej, BLIK.com
  • Marcus de Minckwitz - Head of EMEA Industrial and Logistics, Regional Investment Advisory EMEA Omnichannel Group, Head Office London,, SAVILLS
  • Robert Posytek - redaktor naczelny, PropertyNews.pl, zastępca redaktora naczelnego, PropertyDesign.pl
  • Kestutis Sasnauskas - CEO, Eastnine AB
  • Marek Tejchman - zastępca redaktora naczelnego, Dziennik Gazeta Prawna
  • Barbara Topolska - Country Manager, CPI Property Group Polska
  • Katarzyna Zawodna Bijoch - prezes & CEO, spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej
POWRÓT