Tym żyje świat nieruchomości. Rozmowy jeden na jeden
PRELEGENCISpowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, kryzys w Unii Europejskiej i brexit, niestabilność polityczna, wojny handlowe, środowisko niskich stóp procentowych, wzrost zadłużenia... Minęła dekada od ostatniego globalnego kryzysu gospodarczego – czego dziś obawia się rynek nieruchomości? Czy lekcja z historii została odrobiona i sektor jest przygotowany na gorsze czasy? Jakie są główne czynniki ryzyka? Które sektory rynku są już nasycone, a gdzie wciąż drzemie największy potencjał? Co przyniósł Polsce rok w gronie gospodarek rozwiniętych – czy nasz kraj pozostaje jednym z najlepszych miejsc do lokowania kapitału w Europie?
#10yearschallenge. Dekada na rynku nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce. Gdzie będziemy za kolejne 10 lat?
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIW Polsce jest 10 mln mkw. powierzchni biurowej. W ciągu ostatniej dekady rynek urósł dwukrotnie. Według prognoz do 2028 roku zasoby zwiększą się nawet do 24 mln mkw. Co było sukcesem, co nie wyszło, co trzeba poprawić, jakich błędów nie popełnić w kolejnej dekadzie?
Polskie magazyny to rynkowy hit. Cena, dostępność aktywów, płynność transakcji, aktywność najemców, marketing Polski… Jakie są największe wyzwania dla sektora? Jak się zmieniają?
Nie, ale stoi przed nim więcej wyzwań niż 20 lat temu. Handel stoi na rozdrożu, ale nie ma jednego właściwego kierunku jego rozwoju. Różne drogowskazy pokazują, że w przyszłości zarządcy i właściciele centrów handlowych staną się analitykami cyfrowych danych, designerami usług lub kreatorami przekazów medialnych. Jak ma na imię sukces w handlu?
Jakich projektów potrzebują polskie miasta w czasach, gdy nową walutą stał się czas, miarą zamożności – jakość życia, a budynki są tylko ramą obrazu miasta, bo esencję tworzy przestrzeń publiczna.
Modernistyczny model idealnego miasta, w którym każda strefa odpowiada za daną funkcję, odchodzi do lamusa. Na topie są małe ojczyzny, w których mieszkańcy realizują na miejscu tygodniowy program funkcjonowania. Bo dziś miasta „walczą” o mieszkańców jakością infrastruktury: mieszkaniami, biurami czy obiektami kultury. Czy polskie miasta czekają na kolejne wielofunkcyjne, zintegrowane z miastem projekty? Miastotwórczy mixed-use – do tego potrzebna jest współpraca samorządów z biznesem. Czego oczekują i co oferują władze stolicy? Jakie są plany deweloperów?
Rozmowy PropertyNews.pl
PRELEGENCITechnologie, które odmieniają nieruchomości
Bezpieczeństwo, oszczędności, przewaga konkurencyjna. Jak PropTech zmienia rynek nieruchomości?
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCITej machiny nie da się zatrzymać. Branża nieruchomości musi inwestować w nowe technologie. Które są absolutnym must-have i co stało się największym wyzwaniem?
Mają potencjał i zasoby ludzkie, brakuje im m.in. prestiżowych lokalizacji i wysokiej jakości kształcenia. Choć miasta średniej wielkości i największe regionalne rynki biurowe w Polsce dzielą lata świetlne, to w najbliższych latach ten dystans może się zmniejszyć. Jak pomóc mniejszym ośrodkom w ściągnięciu nowych inwestycji
z sektora nowoczesnych usług biznesowych? Czy pod względem infrastruktury towarzyszącej, takiej jak kina, teatry czy parki, mogą konkurować z największymi ośrodkami? Rola rządowego programu Fabryka.
Polski rynek nieruchomości jest atrakcyjnym celem dla inwestycji zagranicznych, ale prawdziwe wyzwanie to aktywizacja inwestorów krajowych. Na ile istotnym hamulcem rozwoju sektora w Polsce jest brak ustawy o REIT-ach? Jaki powinna przybrać kształt?
Oglądasz archiwalną wersję strony Property Forum.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie